Felsefe

Bertrand Russell’a Göre Ateizm ve Agnostizm

Agnostizm’in Etimolojisi Ve Bertrand Russell adlı yazımızda sizlerle paylaştığımız içeriğimizde Bertrand Russel’ın görüşünden ve agnostizmin etimolojisinden bahsetmiştik. Bu makalemizde ise Bertrand Russel’ın agnostik tercihlerinden söz edeceğiz.

Bertrand Russel 1947 yılında kaleme aldığı ‘Am I an Atheist or an Agnostic?’ adlı makalesinde kendisinin ateist mi yoksa agnostik mi olduğuna değinmiştir. Kendisine sorulan ‘dinin ne olduğu’ sorusuna ise cevap olarak; bunun cevaplanmasının oldukça zor olduğunu belirtmiştir. Ateist mi yoksa agnostik mi olduğunu tam olarak netleştiremediğini fakat felsefenin karşısında agnostik düşüncelere sahip olduğunu ve tanrının var olup olmadığını da kesinlikle bilmediğini ve bir kanıtın da olmadığını belirtmiştir.

Russel, insanlara ateist olduğunu belirtmiştir. Çünkü “tanrının varlığının ispatı olmadığı gibi yokluğunu da ispatı yoktur. Homer’in tanrılarının da var olup olmadığını savunmuştur.” diyen Britanyalı filozof, şöyle devam etmiştir; “Homer’in tanrılarının gerçek olma olasılığını asla düşünmeyiz. Lakin ben size ‘Zeus, Hera, Afrodit ve diğer tanrıların olmadığını ispatlamanız’ istenirse, siz bunu da yaparken nasıl Tanrı’nın ispatını yapamadığınız gibi, bu tanrıların varlığını da ispatlamaya çalışırken elbette ki zorluk çekeceksinizdir. Kesinlikle böyle bir ispat yoktur. Bundan dolayı felsefenin karşısında bir agnostik olmama rağmen birçoğunuz benim ateist olduğumu söyleyecektir.

Bertrand Russel’ın insanlar tarafından ateist olarak görülmesinin temel sebebi, “Eğer Tanrı’ya inanmıyorsan, ateistsindir” çıkarımıdır. Dini metin ve söyleşilere göre, ateizm ile agnostizmi aynı kefeye koymak mümkündür fakat bu iki kavram konu felsefe oldu mu farklı iki şeyi ifade eder. Dediğimiz gibi agnostizmde Tanrı’nın varlığının yahut yokluğunun bir ispatı yokken; ateizmde Tanrı direkt olarak reddedilir. Russel,  ‘Am I an Atheist or an Agnostic?’ adlı makalesinde bahsettiği kuşkuculuk bölümünde “Hristiyan Tanrısı ile Homerik tanrıların var olmaları arasında aynı derecede bir olasılık vardır” diye bahsetmiştir.

Makale Yazarı Onur Turalı

Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir