Olaylar

Kısaca 2 – Atlas Okyanusu’nu Geçen İlk Kadın Pilot

Amelia Earhart

Amelia Mary Earhart Amerika Birleşik Devletleri’nin Kansas eyaletinde doğmuştur. Amelia Mary Earhart’ın adını tarihe yazmasının sebebi Atlas Okyanusu’nu tek başına geçen ilk kadın pilot olmasıdır.

Earhart 20-21 Mayıs 1932’de tek başına Newfounland’dan İrlanda’ya uçuş yaparak Atlas Okyanusu’nu geçti. Yalnızca bununla da sınırlı değil onun başarıları, aynı zamanda Hawaii ve California arasında uçuş yaptı. Bu yolculuğu da yapan ilk kişi ünvanının da sahibi oldu.

Earhart her zaman sınırları zorlayan bir karaktere sahip oldu. Belki de o yıllar da kimsenin yapmaya cesaret edemeyeceği şeyleri yalnız başına yaptı. Ayrıca büyük bir başarıyla da yapmak istediği şeyleri tamamladı. Özellikle uçuş konusunda yükseklik rekorları da kırmıştır kendisi.

Fakat yıllar sonra 1937’de Miami’den yola çıkarak Howland İsland’a gitmek isterken Pasifik Okyanusu’nun bilinmeyen bir yerine uçağının düşmesi sonucunda kaybolmuştur. Amerika Birleşik Devletleri o yıllarda ilk kez büyük çapta bir kurtarma operasyonu düzenlese de kendisi hiçbir zaman bulunamamıştır. Kayboluşunun ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde Kahraman ilan edilmiştir.

Makale Yazarı Mert Akbıyık

Kendi kendine yazan, çizen, çoğunluktan farklı düşünen ve insanları pek sevmeyen kimse. Selçuk Üniversitesi – Gazetecilik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir