Psikoloji

İnsanları İyilik Yapmaya Hazır Hale Getirme – Ben Franklin Etkisi Nedir?

Sevgili okur, Ben Franklin Etksi’nden bahsetmeden önce, Benjamin Franklin’in kimliğiyle ilgili küçük bir bilgi vermekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Benjamin Franklin ABD’li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim insanı, siyasetçi ve diplomattır.

Konuyla ilgili yapılan psikoloji deneylerine göre; Eğer bir insana iyilik yaparsanız. Sizin ona tekrar iyilik yapma ihtimaliniz, onun size iyilik yapma ihtimalinden daha fazla! Yapılan araştırmalara göre iyilik yaptığımız insanlara karşı bilinçaltımızda değişimler meydana gelmektedir. İyilik yapmak, algıda bir değişim meydana getirmekte. Bu duruma da Ben Franklin Etkisi denilmektedir.

Ben Franklin Etkisine göre, eğer sizi sevmediğine emin olduğunuz bir bireyin size bir konuda yardım etmesini sağlarsanız onun size olan bakış açısında küçükte olsa değişimler yavaş yavaş meydana gelecektir. Çünkü iyilik yapmak, bireyi bağımlı hale getiriyor diyebiliriz. Dolayısıyla sizi sevmeyen kişilerin duygularında değişim yaratmak için de kullanılacak en iyi seçeneklerden birisi haline geliyor bu yöntem.

Konuyla ilgili Benjamin Franklin şöyle söyler:

“Size bir iyilik yapmış birisi, sizin ona yapma zorunluluğunuzu yerine getirmenize kıyasla, yeniden yapmaya çok daha hazır olacaktır.”

Ayrıca Ben Franklin Etkisi kadın-erkek ilişkisi için de yaygın bir yöntem olabilir. Eğer ki karşı cinsten birisinin arkadaşlığını kazanmak istiyorsanız. Onun zahmet etmeden size yardım etmesini sağlayın. Küçük bir şey olmalı. Fakültenin yerini sormaktan tutun, okuldaki kulüplerle ilgili bilgi almaya kadar basit şeyler olabilir. Ama saati sormak ya da “- Pardon ateşiniz var mı?” gibi klişelerden kaçınmanızı tavsiye ederim. Eğer iyilik yapmak, bireyi tekrar iyilik yapmaya hazır hale getiriyorsa duruma bir nevi karşıdaki kişinin ilişkiniz için yatırım yapması olarak bakabilirsiniz.

Kısacası aklınızda olsun, iyilik yaptığımız insanlara daha çok bağlanıyoruz.

Makale Yazarı Mert Akbıyık

Kendi kendine yazan, çizen, çoğunluktan farklı düşünen ve insanları pek sevmeyen kimse. Selçuk Üniversitesi - Gazetecilik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir