Tarih

Kanlı Kilise

Merhabalar sevgili okur, bugün başka bir ülkenin günümüze kadar ulaşmış tarihi bir eseriyle ilgilenmekteyim. Bunu sizlere de sunmak, bu güzel yapının tarihini sizlerin de bilmesini sağlamak istedim. Hem günümüze kadar gelmiş, adını duyurmuş ve güzelliğiyle büyülemiş bunun yanı sıra da gizli bir tarihe de ev sahipliği yapan bir yapıdır Voskresenia Khristova Kilisesi.

Kanlı Kilise olarak da bilinen Voskresenia Khristova Kilisesi St. Petersburg’da bulunan bir Ortodoks kilisesidir. “Dökülen Kan Kilisesi” olarak da bilinebilir. Rus çarı 3. Alexander döneminde inşaata başlansa da, 2. Nikolay dönemine kadar inşaatı sürmüştür. Kilisenin inşaatı sırasında ekonomik durumun yetersizliğinden dolayı kilise beklenilen sürede tamamlanamamış, yapımı tam 24 yıla kadar uzatılmıştır. Ayrıca yapımı sırasındaki ekonomik nedenler yüzünden halktan dönem dönem yardım bile toplanmıştır. Kilise soğan kubbeleri şeklinde bir mimariye sahiptir. Kilisenin baş mimarı Alfred Aleksandroviç Parland’dır.

Kilise St.Petersburg’da Nevski caddesinde yer almaktadır. Güzel ve estetik mimarisi, tarihi geçmişi ve ihtişamıyla Kanlı Kilise, St. Petersburg’da kesinlikle gezilmesi, görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Hatta Hermitage Müzesinden sonra gidilmesi gereken ilk yer olduğunu düşünmekteyim. Kilisenin duvarlarında ve tavanlarında İncil’i tasvir niteliğinde resimler ve grift mozaikleri beraber yer almaktadır.

  1. “Kilise, yaklaşık 7.500 m2 alanı kapsar.”

  2. “Mozaiklerini, tasarımlarını Viktor Vasnetsov Mikhail Nesterov ve Mikhail Vrubel birlikte yapmıştır.”

  3. “Yapımında tam olarak 4.6 milyon ruble harcanmıştır.”

Voskresenia Khristova Kilisesi’ne “Kanlı Kilise” ya da “Dökülen Kan Kilisesi” denmesinin sebebi, kilisenin yapımının altında yatan tarihtir. Kilisenin yapıldığı yerde, işlenmiş bir cinayet vardr. Bu cinayetin kurbanıysa 2. Rus çarı Alexander’dır. 1881 yılında çar 2. Alexander tam da kilisenin bulunduğu noktada bir suikaste kurban gitmiştir. Bu sebepten dolayı da tam olarak 2.Alexander suikastinin bulunduğu yere bu kilise yapılmış ve adını da “Kanlı Kilise” olarak duyurmuştur.

“Kanlı Kilise” ile ilgili bir diğer ilginç bilgi de kilisenin en yüksek kubbenin 81 metre ve diğer kubbesinin de 67 metre olmasıdır. 81 metrelik kubbe, 2. Alexander’in öldürüldüğü yılı simgelemektedir. 67 metrelik kubbe de, Rus çarının öldüğü yaşı simgeler.

Dökülen Kan Kilisesini gezmek için, St. Petersburg’daki birçok tarihi binada olduğu gibi belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ücret ödendiği zaman belirli zaman aralıklarında kiliseyi gezebilmek mümkündür.

Makale Yazarı Mert Akbıyık

Kendi kendine yazan, çizen, çoğunluktan farklı düşünen ve insanları pek sevmeyen kimse. Selçuk Üniversitesi – Gazetecilik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir